Jak řídit projekty - naše desatero - část 1.

První letošní školení je úspěšně za námi a my pro vás máme několik dobrých zpráv a jednu špatnou. Tak nejprve ta špatná - školení už jste propásli. Musíme se pochválit - povedlo se nám a ohlasy byly pozitivní! Ale teď k těm dobrým. První dobrou zprávou je, že jsme pro vás připravili desatero těch nejzajímavějších věcí a dobrých tipů, které na školení byly řečeny. Takže dámy a pánové, jdeme na to!

1. Jak nejlépe začít týden? Poradou ne!
Je to lákavé: po víkendu se všichni sejdou v kanceláři, udělají si kávu a nastartují týden pořádnou minimálně hodinovou poradou. Projdou si, co se za ten týden má udělat, co se udělalo v minulém týdnu a co se nestihlo. Pondělí se jeví jako ideální den, člověk má před sebou celý týden, je odpočinutý a ví, jak si práci nejlépe rozplánovat. Problém je ale v tom, že v pondělí dopoledne ještě mozek není nastartovaný, člověk je plný víkendových zážitků, o které se s kolegy rád podělí a je před ním spousta práce z pátečního odpoledne a víkendu. Deset z deseti Tomášů Zíslerů (lektor) doporučuje nastavit začátek pracovního týdne na úterý nebo středu. Uvidíte, že porady budou rychlejší, efektivnější a jednoduše lepší! 

2. Plánujte ze 4/5
Lidi nejsou stroje, a tak je normální, že část doby, kterou strávíme v práci, prostě prolelkujeme, projíme nebo propovídáme. To je potřeba zahnout do plánování. Celkový plán je potom potřeba ponížit a dalších 20 %, a to proto, že občas se musí vyřešit i něco, co v plánu není zahrnuto, nebo něco trvá déle (je k zamyšlení, že opačně se to většinou nestává, asi jsme národ optimistů :-)). Rezervu je dobré rozvrhnout na poslední den týdne (ať už kalendářního nebo firemního).

3. Rezervy, a jak o ně (ne)přijít
Máte naplánováno? Skvěle! Máte 20% rezervu? Super. Nikomu o ní ale neříkejte. Obecně platí, že pokud svým zaměstnancům o rezervě řeknete, právě jste o ni přišli!

4. Porada Na stojáka!
Součástí metody řízení SCRUM (která se zakládá na přesném plánování a co nejefektivnějším dosahování hmatatelných výsledků) jsou 10 - 15 minutové porady ve stoje. Tým cca 10 lidí se pravidelně každý den sejde a řeší jen to nejdůležitější. Stání začne být po 10 - 15 minutách nepohodlné, takže je nejvyšší čas poradu ukončit. Z výsledků dotazování asi dvou tisíců zaměstnanců vyplynulo, že 59 % respondentů od práce nejvíc zdržují zbytečné porady. Tohle by mohla být cesta!

5. MVP
Pod tajemnou zkratkou MVP se neskrývá žádné z ministerstev, ale klíčový princip metody agilního řízení projektů - Minimum Viable Product. Jde o princip, kdy týmy dají dohromady takový produkt, který sice zatím není finální, ale lidé ho mohou používat. Zadání je definované zpravidla volněji, než je tomu u klasické Waterfall metody. Sleduje se popularita a konkurenceschopnost prvotního produktu na trhu a reakce zákazníků. Na základě toho se produkt dál upgraduje. Je proto potřeba si dobře definovat zadání (případně ho průběžně upravovat), aby zákazník ve výsledku nedostal něco, co sice skvěle funguje, ale on to nechce.

První půlka desatera je za námi. Druhý díl a další dobré zprávy se na našem blogu objeví ve čtvrtek 28.února. Do té doby můžete zapřemýšlet, co a jak by se u vás dalo změnit k lepšímu, nebo se přihlásit na některé z našich jarních školení. Reagovat můžete také na našem facebooku